O szkole


Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce działa od września 2013 roku. Kontynuujemy tradycję Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gliwicach. Funkcjonowała ona w latach 1997 – 2013 i może się pochwalić wyszkoleniem wielu reprezentantek Polski. Są to aktualne i byłe kadrowiczki, m.in.: Kinga Achruk (Byzdra), Kinga Grzyb (Polenz), Anna Wysokińska (Baranowska), Monika Migała (Gunia), Izabela Prudzienica (Czarna), Klaudia Pielesz, Małgorzata Stasiak (Kucińska), Agnieszka Jochymek i Aleksandra Zych.

Również i my jesteśmy dumni ze swoich Absolwentek. Najbardziej znane to: Monika Kobylińska i Aneta Łabuda, które są aktualnymi reprezentantkami Polski w kadrze Kima Rasmussena.

W roku szkolnym 2013/14, decyzją Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Szkoła Mistrzostwa Sportowego została przeniesiona do Płocka.

Siedziba szkoły mieści się w budynku Zespołu Szkół Technicznych „Siedemdziesiątka” w Płocku przy ulicy Kilińskiego 4. Dysponujemy czterema salami lekcyjnymi, salami: multimedialną i dydaktyczną oraz pokojem nauczycielskim i pomieszczeniami biurowymi.

Uczennice szkoły mają do dyspozycji część internatu ZST w Płocku przy ulicy Norbertańskiej 11. Dzięki wsparciu Pana Andrzeja Nowakowskiego – Prezydenta Miasta Płocka, internat został gruntownie wyremontowany. Dziewczęta mieszkają w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Każdy pokój jest wyposażony w nowe meble, a także telewizory. Uczennice w pokojach mają także dostęp do internetu . Dodatkowo w internacie znajdują się: kuchnie, jadalnie, pralnie, świetlica, sala dydaktyczna, gabinety odnowy biologicznej.

Od września 2015 roku możemy korzystać również z nowoczesnej hali sportowej, która została oddana przy ZST.

Kilka lat temu, chcąc wydłużyć cykl szkoleniowy, Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Gliwicach rozszerzyła naukę o trzecią klasę gimnazjum. Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce również prowadzi edukację na dwóch etapach kształcenia.  Posiadamy trzecią klasę gimnazjum i trzy oddziały w liceum ogólnokształcącym (klasy: pierwszą, drugą i trzecią). W gimnazjum uczy się obecnie 11, a w liceum – 31 dziewcząt: (klasa I - 8,  klasa II - 14 i klasa III - 9).

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku może się pochwalić uczennicami, które są reprezentantkami Polski w różnych kategoriach wiekowych. Obecnie kształcimy dwadzieścia kadrowiczek. Mamy nadzieję, że w przyszłości większość naszych absolwentek będzie stanowić o sile polskiej piłki ręcznej. Stara się o to zadbać dyrektor sportowy szkoły – Bogdan Zajączkowski (były trener męskiej Reprezentacji Polski), który ma do pomocy kadrę trenerską z Płocka – miasta, które w całej Polsce, jest znane z pracy z młodzieżą. Sztab trenerski współpracuje z doświadczoną kadrą pedagogiczną, która od wielu lat wychowuje i kształci sportowców. Kadrę szkoły uzupełniają fizjoterapeuci i psycholog.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce występuje także jako klub sportowy. Uczestniczymy w rozgrywkach I Ligi Kobiet, a także w ligach: Juniorek i Juniorek Młodszych Warszawsko – Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej. Kładziemy nacisk na stopniowy, prawidłowy rozwój indywidualnej techniki i taktyki gry oraz podniesienie na wyższy poziom cech motorycznych. Udział w tych rozgrywkach jest procesem dydaktyczno – wychowawczym i pozwala zawodniczkom na zdobycie ogromnego doświadczenia, które powinno procentować w przyszłości.